مقالات

پرگولا چیست؟

پرگولا چیست؟
4.7/5 - (13 امتیاز)

پرگولا چیست؟ (pergola)

امروزه سازه هایی مسقف که حدودا با آلاچیق اشتباه گرفته می شوند، بیشتر به چشم می خورد. این سازه های مسقف در فضاهای بیرونی مانند حیاط، روف گاردن، باغ ها و… استفاده می شوند.

پرگولا به عنوان یک نماد بصری زیبا یا یک سایه بان و استراحتگاه ساخته شده و عموما سیستم مشبکی دارد. این سیستم امکان پیچیدن گیاهان رونده را بر روی خود و کناره خود ایجاد می کند و این موضوع زیبایی آن را افزایش می دهد.

پرگولا چیست؟

پرگولاها در انواع و اجناس مختلفی وجود دارند که در اکثر آن ها نیز از نیمکت برای نشستن نیز استفاده می کند. این سازه ها سقف دارند و مانند آلاچیق سقف آن ها باز نیست و بیشتر به درد سایه بانی و یا نشستن زیر آن در بارش باران و… می‌خورد.

ساختار پرگولا

این سازه ها در فضاهای باز به صورت سازه ای چهارچوب دار و همراه با سقف در هر ابعادی که افراد بخواهند، ساخته می شود. این سازه ها به صورت آماده نیز وجود دارند و به طور سفارشی نیز می توان آن ها را ساخت. البته افراد خود نیز می توانند متریال مخصوص پرگولا را تهیه کرده و دست به ساخت آن بزنند.

پرگولا چیست؟

اما پیشنهاد می شود این کار را به افراد ماهر بسپارند. پرگولا ها در انواع مختلفی همچون چوبی، فلزی، چوب پلاست و… ساخته می شوند. بعضی پرگولا ها دارای سقف متحرک هستند. به این منظور که امکان باز شدن دارند و می توان هر موقع که خواست آن را باز و بسته کرد.

پرگولاها اصولا به صورت چهار ضلعی ساخته می شوند و معمولا دارای چهار ستون می باشند و فضای داخل آن معمولا محصور نیست.

انواع پرگولا چیست؟

همان طور که در جواب پرگولا چیست؟ اشاره کردیم، پرگولا در انواع و جنس های مختلفی ساخته می شوند. محبوب ترین پرگولا ها چوبی و چوب پلاست یا فلزی هستند. از پرگولاهای دیگر نیز می توان به پی وی سی، آلومینیومی، ترموود و… اشاره کرد.

پرگولا چیست؟

1- پرگولا چوبی

چوب یکی از محبوب ترین و زیباترین متریال هایی است که در ساخت پرگولا و آلاچیق ها استفاده می شود. قیمت پرگولا چوبی کمی بیش از متریال های دیگر است، اما زیبایی و کیفیت آن فوق العاده می باشد. این نوع پرگولا ها خیلی محبوبیت دارند، اما نکته حائز اهمیت درباره آن، آسیب پذیر بودن در برابر رطوبت و نفوذ حشرات می باشد.

پرگولا چیست؟

گرچه برخی از چوب ها در برابر رطوبت و تغییر هوا و حشرات مقاوم تر هستند، اما به طور کل آسیب پذیری آن ها وجود دارد. به همین دلیل هرچند سال یا باید آن ها را رنگ کنید و یا تعمیر کنید. قیمت تعمیر پرگولای چوبی نیز نسبتا بیشتر از متریال های دیگر می باشد.

پرگولا های چوبی نسبت به متریال های دیگر به طور کل حساس هستند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. دلیل آن نیز مشخص است، چوب حساسیت بیشتری نسبت به تغییرات آب و هوایی دارند. البته به جنس چوب خیلی بستگی دارد که به مواردی از آن اشاره می کنیم.

چوب ترموود برای پرگولا

ترموود یا همان ترمووود یک نوع چوب است که با فناوری مکانیزم پیشرفته حرارت، نسبت به نوع چوب های دیگر مقاومت استحکام بالایی دارد. این چوب ماندگاری خوبی را شامل می شود. به همین دلیل پرگولا چوب ترموود نیز مقاومت خوبی دارد و ماندگاری آن بالا می باشد.

ترموود به طور کل در برابر کپک و یا حشرات نیز مقاوم است و این مزایای خوبی که دارد، باعث شده کمی قیمت آن بیشتر باشد. در نتیجه قیمت پرگولا ترموود نیز بیشتر است، ولی مزایای آن بسیار قابل اهمیت تر از قیمت این نوع چوب می باشد.

چوب ترمو امروزه در بسیاری از مکان ها مانند روف گاردن، فضای سبز، حیاط و تراس گاردن و… بسیار کارایی دارد این نوع چوب در ساخت نما پوش ها، سقف پوش ها، دیوار پوش ها، فلاورباکس ها، آلاچیق ها و… نیز کارایی دارد.

سازه هایی که با ترموود ساخته می شوند، راحت تر نصب می گردد و هارمونی فوق العاده ای را با نما و فضا می سازد. تنها دلیلی که کمتر از آن استفاده می شود قیمت ترموود است که کمی گران تر است.

پرگولا چوب پلاست

گرچه این نوع متریال یکی از متریال هایی است که حدودا می توان آن را جزو دسته های شبه چوب و طرح چوب قرار داد، اما یکی از زیر دسته های چوب قرار می گیرد، چرا که برای ساخت آن از خرده چوب ها نرمه های چوب استفاده می شود. این متریال یکی از متریال های دوست دار طبیعت می باشد.

پرگولا چیست؟

دلیل آن نیز این است که برای ساخت آن هیچ درختی قطع نمی شود. این نوع متریال شباهت خوبی به چوب دارد و حدودا حس طبیعی بودن به افراد می دهد. گرچه این نوع متریال به اندازه خود چوب طبیعی نیست، ولی جایگزین مناسبی برای آن می باشد. چوب پلاست یا همان Poly wood در دسته مواد کامپوزیتی قرار می گیرد و شکل صفحات یا پروفیل می باشد. قیمت چوب پلاست نیز از چوب های دیگر مقرون به صرفه تر است.

2- پرگولا فایبرگلاس

از مزایای فوق العاده این پرگولا می توان به مقاومت آن در برابر تغییرات آب و هوایی اشاره کرد. این نوع پرگولاها همچنین هزینه تعمیرات و نگهداری کمتری دارد. در این نوع پرگولا افراد می توانند هر رنگی را که دوست دارند، روی پرگولا بزنند و از زیبایی آن مطمئن باشند. نکته حائز اهمیت آن است که فایبرگلاس دچار زنگ زدگی نمی شود.

در نتیجه نیازی به مراقبت هایی مانند قرار نگرفتن در مقابل بارش های زیاد و رطوبت نیست. به طور کل می توان ادعا کرد که فایبرگلاس می تواند بهترین متریال برای ساخت پرگولا باشد، اما به خاطر هزینه های بالای ساخت آن کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

3- پرگولا فلزی

به طور کلی می توان پرگولای فلزی را جزو دسته های مدرن به حساب آورد. این پرگولاها در صورتی که درست از فلز ها استفاده شود، از مستحکم ترین پرگولاها خواهند بود. از مزایای این نوع پرگولا می توان به ساختن آن در قطر ها و اندازه های مختلف اشاره کرد. بیشترین آسیبی که امکان دارد به پرگولا فلزی وارد شود، از ناحیه پایین ستون ها می باشد.

پرگولا چیست؟

البته اگر پرگولا درست و با اصول نصب شود، مشکلی پیش نمی آید. در این نوع پرگولا انواع فلز مانند فولاد به کار می رود و فولاد در مقایسه با آلومینیوم مدرن تر تلقی می شود. سنگینی فلز باعث می شود تا پرگولا مستحکم تر و با دوام تر باشد. یکی از ضعف های پرگولای فلزی زنگ زدگی آن در برابر رطوبت و بارش زیاد است. برای آن که پرگولا فلزی دارای زنگ زدگی نشود، باید مواردی را مانند ضد زنگ رعایت کرد.

4- پرگولای وینیل

وینیل (vinyl) یک متریال ساخته شده از پلاستیک و PVC است و برای افرادی که ظاهر رنگی و متنوع را می پسندند. این متریال یکی از با دوام ترین متریال ها برای ساخت پرگولا می باشد ولی زیبایی چوب و چوب پلاست را ندارند.

از فواید آن می توان گفت که وقتی از وینیل ضخیم در ساخت پرگولا استفاده شود، به شدت ماده ای مقاوم را می سازد که مانند چوب و فلز در برابر تغییر شرایط آب و هوایی قابل آسیب پذیری نخواهد بود و از آسیب جلوگیری می کند. این نوع پرگولا به طور کل خیلی کم نیاز به تعمیر پیدا می کند و هزینه نگهداری آن نیز زیاد نیست.

کاربرد پرگولا چیست؟

یکی از مواردی که می تواند ما را در رسیدن به سوال پرگولا چیست کمک کند، بررسی کاربرد های پرگولا در زمان امروزی می باشد. پرگولا در عصر امروزی بیشتر مورد توجه گرفته و کاربرد های متفاوتی را نیز شامل شده است.

پرگولا چیست؟

پوشش زیبای مسیر

پرگولا این توانایی را دارد که مسیری زیبا و چشمگیر را بسازد. از پرگولا می توان برای زیباسازی حیاط استفاده کرد. اکثر پرگولا ها به نوعی هستند که می توان دور آن و حتی سقف آن را از گیاهان رونده پر کرد و با این کار ویوی چشم اندازی را ایجاد کرد.

پرگولا در روف گاردن

یکی از کاربرد های فوق العاده پرگولا در طراحی روف گاردن می باشد. به خصوص پرگولا هایی که سقف متحرک دارند، برای روف گاردن فوق العاده هستند. افراد می توانند دورهمی های زیبا، شب نشینی های دلپذیر خود را با دیدن آسمان و فضایی عالی سپری کنند.

از آلاچیق هم می توان در روف گاردن استفاده کرد و از فضای سرسبز لذت برد. اما پرگولا یک نوع متفاوتی در دیزاین امروزی می باشد که بیشتر مورد توجه افراد قرار گرفته است.

تکیه گاه گیاهان رونده

گیاهان رونده از گذشته تا عصر امروز در طراحی و محوطه سازی بسیار نقش مفیدی داشته اند و یکی از انواع گیاهان فضای سبز می باشند. این نوع گیاهان را می توان در نزدیکی پرگولا کاشت و با رشد آن، گیاه را دور پرگولا و یا بر روی پرگولا قرار داد. هارمونی که گیاه با پرگولا می سازد، بسیار زیبا و دلپذیر است.

پرگولا چیست؟

ایجاد فضای متفاوت برای مهمانی

امروزه یکی از کاربرد های جالب و محبوب پرگولاها فضای متفاوتی است که آن ها می سازند. وقت گذراندن و مهمانی گرفتن در پرگولاها امروزه خیلی محبوب تر از قبل شده است. چرا که وقت گذراندن در آن دلپذیر تر بوده و باعث شادی و نشاط در فرد می شود. به طور کل در پرگولا می توان راحت تر با طبیعت ارتباط برقرار کرد.

انواع پرگولا چیست؟

از جمله مواردی که می توان به آن اشاره کرد، پرگولا چوبی، فلزی، فایبرگلاس، چوب پلاست و وینیل می باشد.

چه متریالی برای پرگولا انتخاب کنیم؟

برای انتخاب متریال باید به مواردی همچون قیمت، کیفیت، ماندگاری، مقاومت در برابر رطوبت و... توجه کرد.

آیا می توان خود پرگولا ساخت؟

بله، اما پیشنهاد می شود ساخت و سفارش آن را به افراد ماهر بسپارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *